Obsah > Nosiče > Raketa Angara

[ Moloděc "ANGARA" (článek D.Lazeckého) ]

Zleva: Angara-1.2, Angara-5, Angara-1.1Angara je modulární nosná raketa, vyvíjená v NPO Chruničeva (výrobce Protonu).

Původně měla jen nahradit raketu Proton a byla proto navrhována s nosností 26t na LEO. Později se ale ukázalo jako výhodné využít společné díly pro řadu raket s nosností od 2t až do více než 30t na LEO. První stupeň s motory RD-170 vychází z prvního stupně rakety Zenit.

Tato raketa by měla být vypouštěna z kosmodromů Pleseck a Svobodnyj, kde pro ni má být vybudováno vypouštěcí zařízení, přičemž v budoucnu není vyloučeno vícenásobné použití prvního stupně, který by se vracel na základnu. Angara by mohla být opatřována různými typy horních stupňů, např. typu Briz (nebo také Breeze viz dále).

NPO Chruničeva rovněž vyvíjí nový kyslíko-vodíkový horní stupeň KVRB o délce 8,6 m a průměru 4 m pro modernizovanou raketu Proton M, schopný vynášet geostacionární družice o hmotnosti 4,2 t, případně uvádět na dráhy k Měsíci či planetám sondy o hmotnosti 7,9 t. Pohonnou jednotkou stupně bude restartovatelný (až 5 zážehů) motor KVD-1M o tahu ve vakuu 73,58 kN, doplněný dvojicí řídicích motorů výkyvných ve dvou osách. Nový horní stupeň bude použitelný i na raketách Angara, Zenit, Eněrgija-M a jeho první letové zkoušky spolu s Protonem M se předpokládaly před rokem 2010.

V NPO Chruničeva vznikl také horní stupeň Briz (Breeze), používaný v současnosti jako třetí stupeň lehké nosné rakety Rokot, která vznikla přestavbou dvoustupňové mezikontinentální rakety označované v kódu NATO SS-19. Při třech experimentálních startech byla raketa Rokot vypouštěna ze sila na kosmodromu Tjuratam (Bajkonur), v budoucnu však pro ni bude vybudováno vypouštěcí zařízení na kosmodromu Pleseck (pochopitelně spolu s nezbytnou technickou pozicí zahrnující montážní halu pro předletové zkoušky rakety a připojení užitečného zatížení, kompresorovou a plnicí stanici, obslužnou věž apod.) a Svobodnyj (upravená sila mezikontinentálních raket). Raketa o vzletové hmotnosti 107 t má nosnou kapacitu 1850 kg na dráhu ve výšce 400 km. Stupeň Briz o délce 3,38 m a průměru 2,28 m váží při startu 6400 kg a je schopen opakovaného zážehu. Pohonnou látkou je asymetrický dimetylhydrazin a oxid dusičitý.

V konstrukční kanceláři Saljut (součást GKNPC Chruničeva) je vyráběn i blok Briz-M, který se vyznačuje originální kombinací původního strupně Briz s toroidálními dodatečnými palivovými nádržemi, které jsou na původní stupeň nasunuty a odhazují se ihned po jejich vyčerpání. Také tento horní stupeň bude použitelný na raketách Proton M, Angara a Zenit.


Aktualizováno : 04.02.2006

[ Obsah | Rakety a kosmodromy ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.