Obsah > Pilotované lety > ISS > Moduly ISS > Destiny (modul ISS)

Řez U.S. laboratorním modulem DestinyAmerický laboratorní modul (pojmenovaný Destiny) je centrem vědeckých experimentů na ISS. Modul je vyroben převážně z hliníku a má tvar válce o délce 8.5 m a průměru 4.3 m. Skládá se ze tří válcových segmentů a dvou kónických zakončení se stykovacími uzly. Jeden hlavní průzor o průměru 50.9 centimetru je umístěn v jednom boku středového segmentu a je zakrytý dálkově ovládaným krytem, zabraňujícím jeho poškození mikrometeority a kosmickým smetím. Celý modul je přetlakový a může v něm být umístěno 23 skříní s experimety a nákladem (po šesti na stropě a po stranách a pět na podlaze).

Schéma U.S. laboratorního modulu DestinySchéma modulu Destiny.

Modul Destiny byl vypuštěn 07.02.2001 při letu STS-98 (ISS-5A) a 10.02.2001 byl připojen přímo na modul Unity místo PMA-2 (ten byl přemístěn na konec Destiny). Kvůli hmotnosti byl modul vypuštěn jen s 5 systémovými skříněmi a postupně byl doplňován při dalších zásobovacích letech.

Na vnější straně válcové části jsou umístěny:

Ve vnitřním prostoru je místo pro celkem 23 standardizovaných skříní, a to: Na stěnách za skříněmi jsou umístěny lávky s rozvody elektrické energie, datovými sběrnicemi a s potrubími chladicího média a s jejich přípojnými místy, umístěné u pat skříní. V modulu jsou dále nádrže na vodu a odpadní vodu a tlakové nádoby na kyslík a dusík pro klimatizační systém.

Aktualizováno: 21.02.2001

[ Obsah | Pilotované lety | Přehled letů a kosmonautů | ISS | Moduly ISS ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.