Obsah > Nosiče > Rakety Ares

Projekt amerických těžkých raket s nosností až 130 tun určených pro obnovení letů lidí na Měsíc.

V roce 2005 byly v NASA v rámci studie ESAS (o návratu američanů na Měsíc) navrženy konfigurace dvou nových nosných raket USA. Jedná se o nosiče odvozené především ze systému STS, ale navazující i na rakety Saturn. V roce 2006 NASA vybrala oficiální názvy těchto nosičů. Menší nosič určený k vynášení posádky, který byl dřív označován zkratkou CLV (Crew Launch Vehicle) byl pojmenován Ares I (Ares 1) a těžký nákladní nosič dostal jméno Ares V (Ares 5), které nahradilo zkratku CaLV (Cargo Launch Vehicle). Ares je řecká verze latinského jména Mars a jeho volba tak potvrzuje Mars jako výhledový cíl pilotovaných letů NASA. Číselné rozlišení raket bylo zvoleno na počest slavných nosičů z éry projektu Apollo (Saturn 1 a Saturn 5).


Ares I (Ares 1) [dříve CLV - Crew Launch Vehicle]
Ares I je vyvíjená, americká nosná raketa, pro dopravu lodi Orion [dříve CEV - Crew Exploration Vehicle] s lidskou posádkou na nízkou oběžnou dráhu (LEO). Nosnost cca 25 tun.

První stupeň bude tvořit jeden pětisegmetový motor SRB (odvozený z STS). Jedná se o první případ, kde je pro pilotovaný let v prvním stupni rakety použit výhradně motor na tuhé pohonné látky. Druhý stupeň bude mít jeden kyslíkovodíkový motor J-2X, jehož předchůdce býval používán ve druhém stupni rakety Saturn V. Na vrchu bude usazena pilotovaná loď se záchranou věžičkou, která v případě selhání nosiče odnese loď i s kosmonauty do bezpečí.

Hlavním využitím tohoto nosiče má být doprava lodi Orion k ISS a k Měsíci (za pomocí druhého stupně nosiče Ares V se kterým se Orion spojí na nízké oběžné dráze Země).

První demonstrátor (jen samotný aktivní SRB a maketa zbytku rakety) pod názvem Ares 1-X odstartoval z LC-39B na KSC dne 28.10.2009 ke krátkému suborbitálnímu letu (max. dosažená výška byla 45 km a zbytky rakety dopadly do Atlantiku cca 6 minut po startu ve vzdálenosti pod 250 km od kosmodromu).

Start rakety Ares 1 (kresba)


Ares V (Ares 5) [dříve CaLV - Cargo Launch Vehicle]
Ares V je vyvíjená, americká těžká nosná raketa, pro dopravu hmotných nákladů (nosnost na LEO až cca 130 tun).

Mohutný první stupeň bude tvořit pětice kyslíkovodíkových motorů RS-68 a dva postraní pětisegmentové motory SRB. Druhý stupeň bude mít stejně jako Ares I jeden kyslíkovodíkový motor J-2X. Výška tohoto nosiče bude zhruba 110m.

Hlavním využitím má být vynášení těžkých nákladů k Měsíci.

Start rakety Ares 5 (kresba)

Připravil Michal Polák

Aktualizováno : 28.10.2009

[ Obsah | Rakety a kosmodromy ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.