Obsah > Pilotované lety > Starliner > Boe-CFT (Crew Flight Test)

M.označení Start Přistání Délka letu Poznámka
2024-109A 05.06.2024 (??.07.2024) (původně cca 10 dní) Boeing Crew Flight Test (první pilotovaný let lodi Starliner)


Posádka mise Boe-CFT
Posádka: Barry Wilmore [VE], Sunita Williamsová [PL]

Znak mise Boe-CFTPopis letu :

Hlavním cílem tohoto letu byla pilotovaná zkouška nové komerční lodi Starliner firmy Boeing. Mise Boe-CFT (Crew Flight Test). S lodí pojmenovanou Calypso směřovala mise k Mezinárodní kosmické stanici ISS, na které byla dlouhodobá posádka Expedice 71 (Kononěnko, Čub, Dominick, Barrat, Eppsová, Grebjonkin, Dysonová). Wilmore a Williamsová z Boe-CFT měli na ISS pracovat cca jeden týden, ale kvůli podrobnému vyhodnocování nejasného stavu pohonného systému lodi Starliner byla mise výrazně prodloužena.

Start Starlineru Boe-CFT z Cape Canaveral (SLC-41) na raketě Atlas-5 (N22) se měl uskutečnit 07.05.2024. Kvůli poruše ventilu na stupni Centaur na raketě a také kvůli úniku hélia v servisním modulu lodi byl první pokus o vzlet zrušen cca 2 hodiny před startem a odložen o několik týdnů, na 01.06.2024. Ani tento pokus nevyšel a start byl zastaven automaticky počítačem v T-3 minuty 50 sekund. Další pokus už byl úspěšný a loď odstartovala 05.06.2024 ve 14:52 UT.

Po cca jednom dni letu se Starliner Boe-CFT připojil k ISS (06.06.2024 v 17:34 UT) a posádka lodi přešla na stanici. Během přibližování k ISS byly na lodi Starliner zjištěny problémy s pohonným systémem lodi (drobné úniky tlakovacího hélia, neočekávané programové odstavování některých manévrovacích motorků). Prověřování a řešení těchto problémů si vyžádalo hodně času (pozemního týmu) a plánované přistání tak bylo postupně odkládáno o řadu týdnů.

Po dokončení všech příprav se má loď Starliner (s posádkou Wilmore, Williamsová) odpojit od stanice a přistát na základně White Sands v USA.


Aktualizováno : 23.06.2024

[ Obsah | Pilotované lety | Starliner | Expedice 71 ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.