Obsah > Pilotované lety > STS > STS-123 En/F-21

M.označení Start Přistání Délka letu Poznámka
2008-009A 11.03.2008 27.03.2008 15d18h11m ISS-1J/A (JEM ELM-PS, SLP-D1, SPDM Dextre, 5xEVA)


Posádka STS-123
Posádka :

Gorie,D.L.P.[VE] | Johnson,G.H.[PL] | Linnehan,R.M.[MS] | Behnken,R.L.[MS] | Foreman,M.J.[MS] | Doi,T.[MS](Japonsko)
Reisman,G.E.[MS](na ISS) / Eyharts,L.[MS](Francie)(z ISS)

[ Popis letu | Obrázky | Experimenty | Průběžné zpravodajství z mise | STS-123 v L+K 5/2008 | STS-123 v NASA ]

Popis letu :

Znak letu STS-123Hlavním cílem tohoto letu k ISS byla doprava a montáž kanadského manipulátoru SPDM (Special Purpose Dexterous Manipulator) Dextre a japonského logistického modulu JEM ELM-PS (Japanese Experiment Module, Experiment Logistics Module - Pressurized Section) ke stanici. Modul ELM-PS je první částí japonské laboratoře Kibo a byl dočasně připevněn k hornímu CBM uzlu modulu Harmony. Dalším úkolem mise byla částečná výměna posádky na ISS, kde kosmonaut Garrett Reisman vystřídal Leopolda Eyhartse v rámci dlouhodobé Expedice 16.

Během letu se uskutečnilo celkem 5 výstupů do kosmu (EVA), všechny přes modul Quest. Jejich náplní byla aktivace manipulátoru Dextre, demonstrační testy opravy tepelné ochrany raketoplánu a uskladnění nástavce OBSS na povrchu stanice ISS (protože při startu rozměrného hlavního bloku laboratoře Kibo se OBSS už nevejde do nákladového prostoru raketoplánu při STS-124).

Pracovní dráha raketoplánu měla sklon 51,6° (jako dráha stanice ISS).

Konfigurace stanice ISS po letu STS-123Plánovaný průběh letu

Den 1. - Start (KSC, LC-39A)
Den 3. - Připojení ke stanici ISS
Den 4. - EVA-1 (Linnehan, Reisman) [příprava ELM-PS a Dextre]
Den 6. - EVA-2 (Linnehan, Foreman) [sestavování Dextre]
Den 8. - EVA-3 (Linnehan, Behnken) [aktivace Dextre, instalace MISSE]
Den 11. - EVA-4 (Behnken, Foreman) [přenesení RPCM, demo opravy tepelné ochrany raketoplánu]
Den 13. - EVA-5 (Behnken, Foreman) [uskladnění nástavce OBSS na povrchu ISS]
Den 15. - Odpojení raketoplánu od ISS
Den 17. - Přistání na KSC

Raketoplán Endeavour STS-123 na rampě LC-39A (10.03.2008)Skutečný průběh letu

Předstartovní operace
11.02.2008 - Přesun do VAB (připojení ET a SRB)
18.02.2008 - RollOut z VAB na LC-39A
23.-25.02.2008 - TCDT (Terminal Count Down Test)
08.03.2008 - Začátek odpočítávání (T-43 hodin) [na start 11.03.2008]

Průběh letu
Start raketoplánu Endeavour STS-123 z KSC (11.03.2008)Raketoplán Endeavour STS-123 úspěšně odstartoval 11.03.2008 v 7:28:14 SEČ. Start proběhl hned na první pokus po bezproblémovém odpočítávání.

Připojení ke stanici ISS se uskutečnilo ve čtvrtek 13.03.2008 ve 4:49 SEČ.

Jednou z prvních činností po připojení bylo přenesení palety SLP s rozloženým kanadským manipulátorem SPDM Dextre z nákladového prostoru raketoplánu na mobilní základnu MBS na hlavním nosníku stanice ISS. Samotné přenesení a mechanické připojení bylo úspěšné, ale do palety nepodařilo zavést napájení, potřebné pro vyhřívání a aktivaci Dextre. Technici na Zemi věří, že problém bude vyřešen před výstupem EVA-2, kdy teprve bude napájení palety SLP nutné.

V dalších dnech bylo na programu přenášení nákladu mezi raketoplánem a ISS a také celkem 5 výstupů do kosmu.

Reisman při výstupu EVA-1 (14.03.2008)První plánovaný výstup (EVA-1) proběhl v pátek 14.03.2008 od 2:18 do 9:19 SEČ (trval 7h 1m). Linnehan a Reisman přitom úspěšně provedli všechny plánované činnosti. Nejprve připravili japonský logistický modul ELM-PS k přenesení na horní CBM port modulu Harmony (aktivovali příslušný CBM port, sejmuli ochranné kryty z ELM-PS a odpojili kabely temperačního vytápění modulu). Poté se kosmonauti věnovali montáži kanadského manipulátoru Dextre. Odpojili několik krytek a zámků, použitých při startu, a především nainstalovali na konce obou mechanických paží Dextre zařízení OTCM (Orbital Replacement Unit / Tool Changeout Mechanism) umožňující výměnu pracovních nástrojů na manipulátoru. Ještě v průběhu výstupu EVA-1 byl modul ELM-PS vyzdvižen z nákladového prostoru raketoplánu (manipulátorem SRMS) a úspěšně připojen k modulu Harmony.

Problém s vyhříváním manipulátoru Dextre technici vyřešili tak, že Dextre byl 15.03.2008 uchopen pomocí SSRMS za svůj sokl PDGF (to je standardní způsob uchopení Dextre). Pak už se podařilo Dextre aktivovat a povelovat což umožnilo zajistit napájení a vyhřívání prostřednictvím SSRMS. Napájení a ovládání z palety SLP bylo stále nefunkční (pravděpodobnou příčinou bylo nedokonalé zakončení komunikační sběrnice), ale pro udržování Dextre v dobrém stavu stačilo jen občas připojit SSRMS a prohřát ho pomocí temperačních kabelů. Další montáž a aktivace Dextre tak mohla pokračovat i při výstupech EVA-2 a EVA-3 podle původního plánu.

Doi v modulu ELM-PS (17.03.2008)V sobotu 15.03.2008 byl také otevřen průlez do nového modulu ELM-PS a posádka vstoupila dovnitř. Japonský modul se tak stal součástí stanice ISS.

Výstup EVA-2 proběhl v neděli 16.03.2008 od 0:49 do 7:57 SEČ (trval 7h 8m). Linnehan a Foreman během výstupu úspěšně namontovali obě mechanické paže na tělo SPDM Dextre. Pro nedostatek času už nestihli sejmout tepelné kryty z kloubů na Dextre. Tato činnost byla odložena na EVA-3.

Posádka na ISS mezitím pokračovala ve vybavování a aktivaci japonského modulu ELM-PS.

Výstup EVA-3 uskutečnili Linnehan a Behnken v úterý 18.03.2008 (trval 6 hodin a 53 minut). Úspěšně se jim podařilo dokončit sestavení a aktivaci manipulátoru Dextre (nainstalovali na tělo Dextre plošinku OTP [Orbital Replacement Unit Tool Platform], držák nářadi THA [Tool Holder Assembly] a sejmuli několik tepelných krytů). Úspěšné bylo také přenesení náhradního kloubu pro manipulátor SSRMS a dvou bloků DCSU [Direct Current Switching Unit] z nákladového prostoru raketoplánu a jejich montáž na externí plošinu ESP-2 [External Stowage Platform 2] poblíž modulu Quest. Neúspěšně se naopak kosmonauti pokoušeli o montáž dvou experimentů MISSE (vystavení materiálů účinkům kosmického prostoru) na vnější plošinu modulu Columbus. Desky s úchyty nepasovaly a šrouby nešly zašroubovat. MISSE se musely vrátit na svá místa v nákladovém prostoru raketoplánu.

Manipulátor Dextre na konci SSRMS po dokončení aktivace (19.03.2008)Následující letový den byl manipulátor Dextre plně aktivován, otestován a přesunut na své dlouhodobé stanoviště na datovém a napájecím soklu PDGF na povrchu modulu Destiny (na spodní straně). Paleta SLP byla následně přemístěna zpět do nákladového prostoru raketoplánu k návratu na Zemi. Po dokončení prací s manipulátorem měla posádka na ISS pár hodin osobního volna. Specialisté v řídicím středisku mezitím předběžně rozhodli, že bude opakován pokus o instalaci experimentů MISSE na Columbus a to při výstupu EVA-5. Z programu výstupu EVA-5 vyřadili montáž ložiska do rotačního spoje SARJ-S3 (pokud nebude dostatek času).

Výstup EVA-4 proběhl od 23:04 SEČ (20.03.2008) do 5:28 SEČ (21.03.2008) (trval 6 hodin a 24 minut). Behnken a Foreman při výstupu vyměnili jeden vadný spínač RPCM (Remote Power Control Module) na centrálním nosníku S0 a otestovali aplikační pistoli T-RAD (Tile Repair Ablator Dispenser) s dvojsložkovým ablativním materiálem STA-54 (Shuttle Tile Ablator-54) pro možnost opravy desek tepelné ochrany raketoplánu přímo na oběžné dráze. Tento test byl důležitý především pro letošní plánovanou misi STS-125 ke kosmickému dalekohledu HST, kdy bude posádka odkázána sama na sebe (raketoplán se nebude moci v případě nutnosti spojit s ISS kvůli rozdílným drahám ISS a HST). Behnken a Foreman při EVA-4 (21.03.2008)Výsledné vlastnosti testovacích vzorků budou důkladně prověřeny až na Zemi, ale kosmonauti byli spokojeni s průběhem aplikace a s prvními výsledky tuhnutí materiálu. V nadplánu ještě Behnken a Foreman sejmuli poslední tepelné kryty z kloubů manipulátoru Dextre a připravili levoboční CBM port Harmony na budoucí připojení hlavního přetlakového modulu japonské laboratoře Kibo (start modulu Kibo-PM je plánován na květen 2008 při STS-124). Kosmonautům se ale nepodařilo přepojit napájecí kabel ke gyroskopu CMG-2 na jiný okruh. Cílem přepojení bylo zajistit redundanci v napájení silových gyroskopů pro změny polohy stanice v prostoru. Gyroskopy CMG-2 a CMG-3 zůstaly zapojeny na stejný napájecí okruh, takže v případě poruchy tohoto okruhu by došlo k výpadku obou CMG a stanice by se při změnách polohy musela spolehnout jen na manévrovací motorky v ruském segmentu ISS. Napájení zatím funguje dobře, ale stav bez zálohy je nepříjemný.

Kontrola tepelné ochrany raketoplánu Endeavour pomocí nástavce OBSS byla dokončena v sobotu 22.03.2008. Běžně se tato procedura provádí až po odpojení raketoplánu od Mezinárodní kosmické stanice ISS, ale tentokrát proběhla netradičně ještě v době, kdy k ní byl raketoplán připojen. To bylo dáno tím, že při následující misi STS-124 má Discovery vynést k ISS rozměrný laboratorní modul PM, který je součástí japonského vědeckého komplexu Kibo a v nákladovém prostoru raketoplánu již nebude místo pro nástavec OBSS. Ten je ale nezbytně nutný pro kontrolu tepelné ochrany raketoplánu. Proto kontrola při STS-123 proběhla ještě u ISS a OBSS bude dočasně uskladněn na stanici (na příhradové konstrukci ITS-S1) při posledním, pátém, výstupu do volného prostoru.

Foreman při EVA-5 (23.03.2008)Výstup EVA-5 proběhl v noci z 22. na 23.03.2008 a trval 6 hodin a 2 minuty. Behnken a Foreman úspěšně uskladnili nástavec OBSS na povrchu stanice ISS, namontovali experimenty MISSE na modul Columbus (problémy s uchycením se tentokrát podařilo vyřešit několika údery kladivem), provedli daší inspekci rotačního spoje SARJ-S3 a nainstalovali tepelné kryty na úchytné trny modulu ELM-PS. Dokončili tak prakticky všechny úkoly, plánované pro misi STS-123. Rozhodnutí o způsobu řešení problému se SARJ-S3 se očekává koncem března 2008 (po vyhodnocení výsledků všech inspekcí), ale dosavadní analýzy mimo jiné potvrdily, že i za současného stavu (kdy se SARJ-S3 neotáčí) je příkon ze solárních článků na ISS dostatečný na provoz s kompletním japonským laboratorním systémem Kibo.

Po dokončení společných operací se raketoplán Endeavour odpojil od ISS dne 25.03.2008 v 1:25 SEČ.

Přistání STS-123 na KSC se pak uskutečnilo při druhé příležitosti 27.03.2008 v 1:39:08 SEČ (první příležitost k přistání o oběh dříve musela být odvolána kvůli oblačnosti nad kosmodromem).


Aktualizováno: 05.10.2011

[ Obsah | Pilotované lety | STS ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.