|
Hry
Opravdové nadšence upozorňuji na program ORBITER - A Free Space Flight Simulator. Je to realistický simulátor kosmického letu. Modeluje skutečné fyzikální chování planet a umělých kosmických těles při kosmickém letu i při letu v atmosféře. Program je poměrně dost hardwarově náročný, ale výsledek je opravdu pěkný. Můžete například odstartovat ze Země raketoplánem, dostat se na oběžnou dráhu a tam se třeba spojit s ISS. Vše fyzikálně i graficky velice realisticky provedené. Autorem je Dr. Martin Schweiger, Ph.D., jehož osobní web stránky jsou na adrese http://www.medphys.ucl.ac.uk/~martins/ a přímá adresa programu ORBITER je http://www.medphys.ucl.ac.uk/~martins/orbit/orbit.html. Kromě vlastního programu (základní sada má celkovou velikost ke stažení cca 20 MB) jsou zde i odkazy na spřátelené weby obsahující řadu doplňků a rozšíření. Od října 2005 je k dipozici i částečný překlad Orbiteru do češtiny, a to na adrese http://cestiny.idnes.cz/o/orbitersfscz.html . Autorem překladu je Přemysl Lukavský.
Další simulátor, který vypadá opravdu pěkně je Eagle Lander 3D. Je to opět velice realistický simulátor, tentokrát závěrečného přistání Apolla na Měsíci. Pokud úspěšně přistanete, můžete si navíc vyzkoušet i "virtuální EVA", tedy vystoupit z LEMu na povrch Měsíce a vydat se po okolí. Graficky je simulátor solidní, ale je zase dost hardwarově náročný. Domovská stránka simulátoru je na adrese http://eaglelander3d.com/. Tento simulátor existuje ve free i placené (rozšířené) verzi.
Z trochu jiné oblasti je Virtual ISS (VISS). Není to vlastně hra, ale nádherný virtuální trojrozměrný model mezinárodní kosmické stanice ISS. Model vznikl někdy v roce 2001 v NASA (Langley) a využívá herní simulační engine Unrealty. Z pohledu kosmonauta si tak můžete důkladně prohlédnout nejen exteriér, ale i interiér ISS! K dispozici je jak model ISS ve fázi 7A, tak i model kompletní ISS se všemi moduly v plánované konfiguraci. Pro zapáleného zájemce o kosmonautiku je to opravdu nevšední zážitek - proplout postupně všemi částmi stanice uvnitř, podívat se průzory i ven, a pak přes modul Quest vystoupit do kosmu, proletět se v okolí stanice a prozkoumat ji z libovolného místa v prostoru. To vše z vlastního pohledu ve stylu her typu Doom, nebo Descent. I když je Unrealty už zřejmě opuštěnou platformou, funguje výborně a jsem opravdu rád, že něco podobného vzniklo a bylo na Internetu volně dostupné. Domovská stránka VISS zřejmě už není aktivní (byla na adrese http://commercial.hq.nasa.gov/viss/viss.html [ISS Commercial Development]). Příslušné soubory si ale můžete stáhnout ze zdejšího webu. Je tu jak free klient Unrealty (unrealtyclient-v101.zip, 6 MB), tak i vlastní 3D model ISS (viss-v2.zip, 29 MB).
NASA na svých webech zveřejňuje i další interaktivní a vzdělávací prezentace a hry. Zajímavá je např. vzdělávací hra The Virtual Astronaut na adrese http://virtualastronaut.tietronix.com . Anglicky dobře rozumějící zájemci si zde mohou vyzkoušet různé úlohy a kvizy z různých oblastí výzkumu na ISS.
Pro pobavení tu mám ke stažení i malé freewarové hry (starší):
Volným pokračováním simulátoru Shuttle je Space Shuttle Simulator na adrese http://www.shuttlesim.be . K dispozici je Open GL grafika, zvuky a práce v kokpitu jako u starého Shuttle. Instalační soubor (cca 12 MB) se dá stáhnout na výše uvedené URL po odeslání e-mailové adresy, na kterou systém pošle odkaz na stažení.
Obecné programy
Základním obecným programem, který může zájemce o kosmonautiku potřebovat je program na výpočet drah umělých kosmických těles a na předpověď jejich průletů nad daným stanovištěm.
Pro tyto účely se hodí například program Nova For Windows (http://www.nlsa.com/nfw_demo.html). Progam umí i ovládat rotátor na anténu/teleskop přes spoustu rozhraní, má také velice jednoduchou obsluhu aktualizace keplerian dat z Internetu a spoustu dalších užitečných funkcí. Pro tento program existuje i český překlad (jako upgrade), jehož autorem je Přemysl Lukavský. Čeština pro Nova for Windows je na adrese http://www.cestiny.cz/pn/novaforwindowscz.html.
Další (a možná i lepší) alternativou je Orbitron (http://www.stoff.pl). Program Orbitron slouží ke sledování přeletů satelitů okolo Země a automatickému natáčení antén na ně. Umí si stáhnout data pro výpočty z Internetu a zobrazuje aktuální polohu nebo ji simuluje v čase dopředu i dozadu. Předpovědi přeletů družic a záblesků družic Iridium zapisuje také do textového souboru. Program je téměř zdarma (za pohlednici) a je přeložen do mnoha jazyků včetně češtiny a slovenštiny. Autorem českého překladu je opět Přemysl Lukavský.
Připomínám také, že na Internetu je z on-line služeb v tomto směru zřejmě nejlepší
server Heavens Above (http://www.heavens-above.com/).
Z dalších obecných kosmonautických programů zatím mohu nabínout jen svou stránku Výpočty, kde můžete pomocí Javascriptu převádět mezi sebou různé fyzikální jednotky, vyzkoušet si vliv změn rychlosti kosmického tělesa na parametry oběžné dráhy, a také experimentovat s parametry a výkony vícestupňových nosných raket.
Pokud někdo víte o dalších užitečných kosmonautických programech nebo hrách, dejte mi vědět na e-mail ales@kosmo.cz .
[ Obsah ]