Obsah > Pilotované lety > Apollo > Apollo 8 / AS-503
M.označení Start Přistání Délka letu Poznámka
1968-118A 21.12.1968 27.12.1968 6d 3h01m 1.let lidí k Měsíci


Posádka Apolla 8 (zleva Lovell, Anders a Borman)
Posádka : Borman,F.[VE] | Lovell,J.A.[PL] | Anders,W.A.[PL]
[ Popis letu | Obrázky | Experimenty | Apollo 8 v L+K 4-5/1969 | Apollo 8 v NASA ]

Znak Apolla 8Popis letu : (převzato z L+K 15/94 se svolením Mgr. A.Vítka)

ANTONÍN VÍTEK, CSc. , ing JOSEF KRUPIČKA, CSc.

Let Apolla 7 byl bezesporu úspěšný natolik, že zcela změnil plán pro následující misi. Komise pod vedením administrátora NASA dr. Paineho 11. listopadu rozhodla: poletí se poprvé k Měsíci.

Tímto významným úkolem byla pověřena osádka ve složení: velitel Frank Borman, pilot CM James L. Lovell jr., a pilot LM William Anders. Jejich loď nesla označení Apollo 8.

Saturn V poprvé startuje s pilotovanou kosmickou lodíSaturn 5 (výr. č. 503) vzlétl z rampy 39A dne 21. prosince 1968 ve 12.51.00 UT a dopravil kosmický koráb na parkovací dráhu ve výši 184 až 190 km. Po prověrkách lodi dostala osádka povolení k pokračování letu na translunární dráhu: "Můžete provést TLI!"

Úspěšný pětiminutový restart motoru J-2 učinil z uvedené trojice nejrychlejší piloty na světě. Po provedeném manévru se kosmická loď oddělila od nosiče a hnána setrvačností se vzdalovala od Země.

Země z Apolla 8"Vidím současně Gibraltar i Floridu," hlásil Lovell vzrušeně: "Ze středního okna přehlédnu rozsáhlou oblast až k Argentině a Chile... Teď už pozorujeme Zemi skoro jako kotouč."

"Řekněte lidem v Ohňové zemi, at si vytáhnou pláštěnky," přerušil ho Borman. "Vypadá to tam na bouřku."

Navedení na dráhu k Měsíci proběhlo perfektně, takže ze čtyř plánovaných korekcí dráhy bylo zapotřebí provést jen dvě. Po nich, právě na Štědrý den ráno, po 68 hodinách letu se dostala první trojice pozemšťanů do bezprostřední blízkosti Měsíce. Bylo třeba loď zabrzdit.

"Zde Houston, 68.04," ozval se z MCC spojař Jerry Carr. "Povolujeme LOI." Tento manévr (Lunar Orbit Insertion) nebyl dosud nikdy odzkoušen tak daleko od Země. Navíc ho astronauti museli uskutečnit nad odvrácenou stranou Měsíce, bez kontaktu s řídicím střediskem.

"LOI, O.K.," ozval se klidně Borman. "Apollo 8 jde na to."

"Všechny systémy máte v pořádku " , ujišťoval vzdálené kolegy capcom Carr. "Šťastnou cestu, hoši!"

Po úsečném Bormanově "roger" zmizelo Apollo 8 za měsíčním diskem.

"Na shledanou na druhé straně," stačil ještě říci Anders.

Devět minut přerušení spojení bylo k nepřečkání. Konečně!

"Zachytili jsme signál," hlásí mluvčí MCC. "Ale dosud nemáme fonické spojení... Kontrolujeme telemetrické údaje a všechno vypadá v pořádku. Máme je! Apollo 8 je na oběžné dráze kolem Měsíce!"

"Jsme rádi, že vás slyšíme," ozývá se Lovell po nekonečně dlouhé době odmlčení.

Měsíční povrch pod Apollem 8Pod Apollem, pohybujícím se ve výšce 113 až 313 km nad povrchem, ubíhá pustá měsíční krajina. Astronauti vysílají první televizní reportáž od Měsíce.

Po ní zase nastává práce. Na konci druhého oběhu, opět za odvrácenou stranou Měsíce, snižuje osádka rychlost své lodi, takže přechází na dráhu ve výši 112 až 113 km. Po tomto manévru se trojice astronautů opět dělí s lidmi na Zemi o pohled na odvěkého souputníka naší planety.

"Hlásí se vám Apollo 8 s přímým přenosem od Měsíce," vítá diváky Borman. "Každý z nás vidí Měsíc trochu jinak. Na mne působí jako širá, opuštěná a mrtvá rozloha ničeho, připomínající moře pemzy. Nehostinné místo pro život či práci."

"Moje dojmy jsou podobné," pokračuje Lovell. "Ta širá poušť působí skličujícím dojmem a neustále připomíná, co všechno máme tam dole u nás. Odsud nám Země připadá jako velkolepá oáza v pustém vesmíru."

"Obloha není o nic přívětivější," přidává se Anders. "Je to pustá černota, bez jediné hvězdy, když přelétáte nad osvětlenou stranou Měsíce."

Závěrem svého pořadu přečetla osádka Apolla 8 jako vánoční poselství všem lidem dobré vůle úvodní verše první knihy Mojžíšovy: "Na počátku stvořil Bůh..."

Východ Země nad MěsícemPo této slavnostní chvíli bylo nutno pomýšlet na návrat. Na konci desátého oběhu, opět za odvrácenou stranou Měsíce, znovu zaburácel motor SPS. Manévr TEI (Trans Earth Injection) uskutečněný 25. prosince v 06.10.17 UT během 203 sekund urychlil Apollo 8 na dráhu směřující k Zemi.

"Dovoluji si vám oznámit, že tu máme Ježíška," hlásí se Lovell. "Všichni jsme šťastni, že už letíme domů!"

Také návratová dráha byla velmi přesná; ze tří plánovaných korekcí postačila jedna jediná.

Po ní, 27. prosince v 15.37.15 UT, vstupuje oddělený velitelský modul do zemské atmosféry. Dochází na poslední přerušení spojení. Rychlost letu pozvolna klesá, zato přetížení v kabině roste. Pak je opět navázáno spojení.

"Vypadá to s námi dobře," ujišťuje jeden z astronautů řídicí středisko.

"Ale že to byla ohnivá koule," dodává druhý. Mezitím nálože vymetají z pouzder stabilizační padáky a chvíli po nich následují i ty hlavní.

"Padáky jsou venku," hlásí osádka ve velitelské sekci.

Nastává nejpomalejší část cesty. Rychlostí pouhých 9 m/s se Apollo 8 snáší do vln Tichého oceánu. Přistává v 15.50.49 UT v bodě 8° s. š. a 165° z. d. poblíž čekající letadlové lodi USS Yorktown.

První průzkumný let k Měsíci skončil. Zbývá ještě vyzkoušet ruční pilotáž měsíčního modulu LM, prozatím pouze na dráze kolem Země.


Aktualizováno : 27.04.2002

[ Obsah | Pilotované lety | Apollo | Apollo 8 v L+K 4-5/1969 ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.