|
Kosmonauti opravili jednu z televizních kamer na palubě stanice a začali sérii biologických experimentů v aparatuře MAGNITOGRAVISTAT dovezené poslední zásobovací lodí (vliv nepravidelného magnetického pole na orientaci stonků rostlin) a lékařská měření komplexem POLYNOM-2M. Ve dnech 23.3.- 30.3. pracovala na stanici první sovětsko-mongolská posádka.
Po jejím odletu pokračovala základní posádka v údržbě a opravách zařízení stanice. Tak např. 1.4. byla ukončena výměna jednoho bloku v regenerátoru vody a vyčištění ventilátoru tepelné regulace, zkontrolovány biologické aparatury OAZIS, VAZON a MALACHIT. Ve všech prostorách stanice kosmonauti provedli "mokrý úklid". V tavící peci SPLAV byl zahájen šestidenní experiment s růstem krystalu z kadmia, rtuti a teluru. V rámci dálkového průzkumu byly fotografovány vybrané oblasti Kavkazu, severní části Kaspického moře a jižního Uralu.
V rámci profylaktických opatření byl vyměněn blok přepínačů kompresorů v chladícím systému submilimetrového dalekohledu BST-1M, k provozu byla připravena mnohozonální kamera MKF-6M a přenosný gamateleskop JELENA. Dále byl vyměněn blok automatiky v termoregulačním systému a provedeny úpravy v systému automatické orientace a stabilizace stanice KASKAD. Po skončení prvního experimentu v aparatuře SPLAV 7.4. začalo 10.4. tavení směsi arsenidu a antimonidu galia. Kosmonauti oslavili 12.4. dvacáté výročí letu prvního kosmonauta světa J. A. Gagarina. V dalších dnech pokračovaly vědecké experimenty, snímkování se provádělo nad Atlantikem, Kaspickým mořem, Kazachstánem, středoasijskými republikami SSSR, jižní Sibiří a Mongolskem.
Od 21.4. byla obnovena činnost palubního submilimetrového dalekohledu BST-1M. Po nezbytné kalibraci bylo sledováno zejména záření zemské atmosféry. Zvláštností aparatury je ochlazování přijímací části tekutým héliem na teplotu -269°C. Pokračovaly také experimenty POLJARIZACIJA a GOLOGRAMMA. Dne 24.4. kosmonauti vymontovali aparaturu SPLAV z vakuové komory a umístili tam zařízení ISPARITĚL, ve kterém se tentokrát zkoušelo napařování mědi na titanový vzorek za současného měření teploty. Experimenty se totiž prováděly střídavě na osvětlené i neosvětlené části dráhy. Podobné experimenty byly provedeny i s napařením stříbra. Demontáž aparatury a opětná instalace pece SPLAV byla provedena 28.4. Na aparatuře LOTOS byl získán vzorek pěnového polyuretanu, v peci SPLAV další vzorek materiálu kadmium-rtuť-telur.
Dne 5.5. byly prováděny geofyzikální výzkumy a zkoušen prototyp nového termoregulačního systému a fotografovány různé části konstrukce stanice. Kosmonauti 8.5. odmontovali jeden řídicí pult a připravili ho k dopravě na Zemi a také zkontrolovali chladicí systém dalekohledu BST-1M. V aparatuře SPLAV byly získány vzorky skleněných materiálů. Sovětsko-rumunská posádka pracovala na komplexu Saljut 6-Sojuz ve dnech 15.- 22. 5.
Po odletu této posádky začali kosmonauti Kovaljonok a Savinych připravovat stanici k bezpilotnímu letu. Na aparatuře PION ukončili experiment STRUKTURA (sledování procesů tepelné a látkové cirkulace při růstu krystalů v beztíži).
[ Obsah | Pilotované lety | Sojuz T | Sojuz T- 4 ]