Obsah > Aktuality > Kolize Progressu M-34 a Miru


Dne 25.06.1997 se nákladní kosmická loď Progress M-34 srazila s orbitální stanicí Mir při pokusu o opětovné spojení s komplexem. Náraz přitom způsobil dekompresi modulu Spektr (jednoho z šesti modulů stanice). Modul Spektr proto posádka Miru musela nouzově uzavřít a odstřihnout přitom kabely zajišťující přívod 40% energie ze solárních článků. To způsobilo mnoho dalších problémů.
Výběr zpráv ČTK a tisku o této události.
Další informace jsou v popisu letů Sojuz TM-25 a Sojuz TM-26.
25.06.1997 - Ruská kosmická nákladní loď se srazila s orbitální stanicí Mir
26.06.1997 - Koptěv: Rozhodnutí o Miru teprve za dva týdny
27.06.1997 - Posádka orbitální stanice Mir je v pořádku
27.06.1997 - Stanice Mir více než hodinu bez kontroly
28.06.1997 - Rusko-americká posádka dnes na Miru odpočívá
29.06.1997 - NASA bude pokračovat na společné vesmírné misi s Ruskem
29.06.1997 - Rusko-americká kosmická posádka se připravuje k opravám
30.06.1997 - Zařízení k opravě Miru připraveno
01.07.1997 - Situace na Miru stabilní, Černomyrdin oceňuje posádku
03.07.1997 - Mir má znovu potíže ­ solární panely nedávají dost energie
06.07.1997 - Posádka Miru už odstranila poruchu a čeká na Progress
07.07.1997 - Mir se úspěšně spojil s Progressem
14.07.1997 - Velitel Miru trpí obtížemi
15.07.1997 - Opravy Miru odloženy, velitele stanice postihly srdeční potíže
16.07.1997 - Mir zřejmě opraví i Foale
17.07.1997 - Kosmonautova chyba ztížila situaci Miru
18.07.1997 - První opravy na Miru zřejmě uskuteční až další posádka
19.07.1997 - Systém automatické orientace lodi Mir funguje opět normálně
21.07.1997 - Stav kosmonauta Ciblijeva se lepší, oprava Miru až v srpnu
21.07.1997 - V nové posádce na Miru nebude francouzský kosmonaut
23.07.1997 - Srážku Miru s Progressem zavinilo selhání nového naváděcího systému
25.07.1997 - Nová ruská posádka ukončila na Zemi trénink opravy Miru
06.08.1997 - Nová posádka Miru na oběžné dráze, starý tým opravuje
Další informace už jsou v popisu letů Sojuz TM-25 a Sojuz TM-26.

Ruská kosmická nákladní loď se srazila s orbitální stanicí Mir

MOSKVA 25.6.1997 (ČTK) - Ruský kosmický program potýkající se s vážnými problémy utrpěl ve středu další ránu, když nákladní kosmická loď Progress M-34 se srazila s orbitální stanicí Mir při pokusu o opětovné spojení s komplexem. Náraz přitom způsobil dekompresi jednoho z šesti modulů stanice. Oznámila to mluvčí ruského střediska pro řízení kosmických letů Věra Medvědkovová.

Tříčlenné rusko-americké posádce, která je nyní na palubě, podle mluvčí nehrozí bezprostřední nebezpečí. Kosmonauti, dva Rusové a jeden Američan, uzavřeli průchod spojující poškozený modul Spektr se zbývající částí komplexu.

Incident se podle Medvědkovové udál kolem 13:20 moskevského času (11:20 SELČ), když se posádka pokoušela při "přeparkování" Progressu nákladní loď opět připojit ke komplexu Mir.

Agentura ITAR-TASS označila incident za "vážnou událost" a současně připustila, že v jeho důsledku bude možná ohrožen mezinárodní kosmický program Ruské federace. Uvedla, že půldruhatunová nákladní loď silně narazila do stanice Mir. Životy kosmonautů však nejsou podle kompetentních zdrojů citovaných ruskou agenturou ohroženy.

Nákladní loď byla od Miru odpojena v úterý. Ve středu se posádka pokusila o opětné spojení, avšak při pokusu o manuální spojení loď narazila do sluneční baterie modulu Spektr, řekla Medvědkovová. Progress M-34 měl uvolnit místo pro další nákladní loď. Na stanici Mir nyní pracují ruští kosmonauti Vasilij Ciblijev a Alexandr Lazutkin a americký kosmonaut Michael Foale.

Ruští experti nyní zvažují, jakým způsobem vyřešit problém narušení hermetičnosti modulu Spektr, a jak naložit s nákladní lodí, která obíhá kolem Země v blízkosti orbitální stanice.

Incident je poslední z řady problémů stanice Mir, která slouží již 11 let, ačkoliv její životnost byla plánována na pět let.

Poslední incidenty způsobily třenice mezi ruskými a americkými oficiálními představiteli, když americká strana zpochybnila bezpečnost ruské stanice. Podle ruské strany je stanice Mir pro provoz bezpečná.


Koptěv: Rozhodnutí o Miru teprve za dva týdny

MOSKVA 26.6.1997 (ČTK) - Žádné rozhodnutí ohledně dalšího osudu orbitální stanice Mir po středečním incidentu nebude přijato dříve než za dva týdny. Prohlásil to ve čtvrtek ředitel Ruské kosmické agentury (RKA) Jurij Koptěv.

Oficiální zdroje ve Středisku pro řízení letů ve čtvrtek také oznámily, že se posádka vydá do otevřeného kosmu. Kosmonauti se pokusí uzavřít otvor v trupu modulu Spektr. Otvor je údajně velký zhruba jako poštovní známka. Podle Koptěva si shromáždění informací nezbytných k rozhodnutí o dalším osudu stanice vyžádá "přibližně dva týdny". To se také týká případného návratu kosmonautů působících na stanici Mir nebo zrušení příští rusko-francouzské mise, která je plánována na 5.srpna.

Po středečním prudkém nárazu nákladní lodi Progress M-34 do orbitálního komplexu Mir byl poškozen jeden ze slunečních panelů a tři další jsou rovněž mimo provoz. Start další nákladní kosmické lodi M-35, který se měl uskutečnit v pátek, byl odložen kvůli tomu, že do vesmíru je potřeba vyslat jiný náklad. Kosmonauti nyní potřebují spojovací kabely, které byly zničeny při nárazu do modulu Spektr. Tento modul byl hlavním zdrojem energie komplexu Mir. Předpokládá se, že Progress M-35 by mohl být vypuštěn asi za deset dnů.

Progress M-34 mezitím ukončí v pátek svou misi, snese se na vodu a potopí se. Po havárii je Progress M-34 řízen ze Země.

"Kosmonautům nyní nehrozí žádné nebezpečí. Cítí se dobře, ačkoli ve středu utrpěli stress," uvedl dále Koptěv na tiskové konferenci. Podle jeho slov však "nejsou v této chvíli důvody pro evakuaci kosmonautů z Miru".

Zajímavé odkazy:


Posádka orbitální stanice Mir je v pořádku

KOROLJOV (Rusko) 27.června (ČTK) - Posádka poškozené ruské orbitální stanice se cítí dobře a uplynulá noc na Miru byla normální. Oznámila to dnes mluvčí střediska pro řízení kosmických letů v Koroljovu poblíž Moskvy. Podle jejích slov americký kosmonaut Michael Foale a dva jeho ruští kolegové, velitel letu Vasilij Ciblijev a palubní inženýr Alexandr Lazutkin, se při spaní střídají. Nevysvětlila však, k čemu je to nutné.

"Noc uplynula normálně," řekla mluvčí. "Podle posledního rádiového spojení, které se uskutečnilo před dvaceti minutami, se posádka cítí dobře," dodala.

Kosmická nákladní loď Progress M-34 narazila ve středu do 11leté orbitální stanice Mir při cvičném manévru a prorazila otvor v jednom z jejích modulů. Tento modul byl přitom hlavním zdrojem energie komplexu.

Při kolizi byl poškozen také sluneční panel a posádka tak přišla zhruba o 25 až 30 procent energie a byla nucena zastavit experimenty a fyzická cvičení, aby ušetřila energii.

Kosmonauti nyní mají čekat zhruba dva týdny na to, až jim budou dopraveny další nákladní lodí Progress M-35 náhradní díly nezbytné k opravě poškozených částí.


Stanice Mir více než hodinu bez kontroly

WASHINGTON 27.června (ČTK) - Posádka kosmické lodi Mir ztratila po poruše počítače na více než hodinu kontrolu nad orbitální stanicí. Oznámil to dnes ředitel rusko-amerického programu NASA Shuttle-Mir Frank Culbertson v Johnsonově kosmickém středisku u texaského Houstonu.

Ke stabilizaci orbitální stanice bylo úspěšně použito kosmické lodi Sojuz, připojené k Miru, která má v případě nouze dopravit kosmonauty do bezpečí na Zem.

Frank Culbertson očekává, že stanice Mir bude plně pod kontrolou přibližně v sobotu. Domnívá se však, že poškozený modul Spektr je "v kómatu". Podle jeho slov "s ním dosud není definitivní konec", oficiální činitelé však dosud nejsou schopni s jistotou říci, zda ho lze opravit.

Podle Culbertsona se očekává, že se výstup do kosmu, při němž se kosmonauti pokusí orbitální stanici opravit, uskuteční v polovině července, asi týden nebo 10 dní po vypuštění ruské nákladní lodě Progress M-35. Agentury se v uvádění data plánovaného startu lodi Progress M-35 liší; datum startu je udáváno mezi 5. až 8.červencem.

Podle agentury UPI se posádka Miru nebude snažit při výstupu do kosmu ucpat díru v plášti poškozeného modulu, ale pokusí se z něj zachránit záznamy o experimentech a některé vybavení.


Rusko-americká posádka dnes na Miru odpočívá

OBĚŽNÁ DRÁHA/KOROLJOV (Rusko) 28.června (ČTK) - Po dramatických hodinách a dnech, které prožívali po středeční havárii ruské orbitální stanice Mir, se nyní dva ruští kosmonauté a jejich americký kolega věnují odpočinku. Podle ruského řídícího střediska mezinárodní posádka orbitální stanice dnes oznámila, že noc uplynula bez problému a kosmonauti se dobře vyspali.

Pro odpočinek je vyhrazen celý dnešní den. Ještě v pátek ovšem posádka zažívala horké chvilky, když se více než na hodinu odmlčel počítačový systém stanice a když pro poruchu řídícího systému musela k manévrování s celou laboratoří použít rakety Sojuz kotvící u Miru.

Ruští specialisté soudí, že v tomto okamžiku je situace na Miru stabilizovaná. Hlavní záchranné práce musí počkat, dokud v nové nákladní lodi nedorazí potřebné vybavení, což by se mělo stát během deseti dnů.

Páteční otáčení více než stotunového kosmického monstra za pomoci rakety Sojuz souviselo se snahou udržet funkční solární panely nasměrované ke Slunci a zajistit tak maximální možné množství energie. Při manévrování byla spotřebována zhruba polovina paliva v jedné z nádrží rakety Sojuz, která by v případě nouze musela posloužit jako záchranný člun a dopravit kosmonauty na Zemi; druhá nádrž vyhrazená právě pro takovou záchrannou operaci, je stále plná.

Novináři z ruského řídícího středisko kosmických letů v Koroljovu sdělili, že velitel mezinárodní posádky Vasilij Ciblijev (43), letový inženýr Alexander Lazutkin (39) i americký lékař Michael Foale zachovávali během páteční konverzace se Zemí klid, ale byla na nich znát únava.

Orbitální stanice Mir byla ve středu poškozena, když při spojovacím manévru nákladní loď Progress M-34 narazila do jednoho z modulů laboratoře. Při kolizi byla narušena hermetičnost modulu Spektr, což pro astronauty učinilo nedostupným některá zařízení a vědecké záznamy, ale především byla poškozena část slunečních panelů na výrobu elektrické energie, což vážně ohrozilo beztak problémový energetický systém přesluhující stanice.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) mezitím oznámil, že zahájil vlastní vyšetřování bezprecedentní středeční kolize a že hodlá vyslat další experty do ruského řídícího střediska, aby pomohli s přípravou plánovaného výstupu kosmonautů do vesmíru. Ciblijev a Lazutkin se mají v příštích dnech pokusit zachránit část vybavení a vědecká data z modulu Spektr, opravit poškozené solární panely a připojit je znovu k energetickému systému Miru.


NASA bude pokračovat na společné vesmírné misi s Ruskem

MYS CANAVERAL (Florida, USA) 29.června (ČTK) - Americký Úřad pro letectví a vemír (NASA) hodlá posílat své astronauty na ruskou orbitální stanici Mir navzdory tomu, že při nedávné kolizi přišlo toto ruské zařízení o polovinu dodávek elektrické energie. Prohlásil to v sobotu jeden z představitelů americké organizace.

Náš nynější plán je založen na pokračování v misi. Jestliže by něco mělo toto rozhodnutí změnit, pak takovou věc budeme posuzovat velmi důkladně, řekl Frank Culbertson, který řídí z americké strany společný program na Miru. Současně ale zdůraznil, že kdyby NASA dospěla k přesvědčení, že hranice bezpečnosti byla dosažena, "vezmeme posádku domů". Jak ale dodal, zatím je osádka stanice ve stabilním a bezpečném prostředí "a my jsem se hodně naučili". Culbertson také poznamenal, že NASA přišla při středeční kolizi Miru s nákladním modulem o řadu výsledků vědeckých experimentů: spousta poznatků je pryč, řekl. V ruském výcvikovém středisku se připravují další dva američtí astronauti k misi na Miru. Nynější americký člen posádky Miru Michael Foale má být vystřídán v září. Je to už pátý Američan, který žije a pracuje na této stanici. Jak se Culbertson, sám bývalý astronaut, vyjádřil, věci na Miru se dávají pomalu do pořádku a "možnost, že se vše dá ještě do pořádku, stále existuje".

Ruské řídící středisko předpokládá, že v polovině července se posádka stanice vydá ven, aby se pokusila napravit škody a obnovit v plném rozsahu dodávky energie. Nezbytné náhradní díly má na Mir dopravit nákladní loď, jejíž start je plánován na 5. či 6.červenec.


Rusko-americká kosmická posádka se připravuje k opravám

MOSKVA 29.června (ČTK) - Tříčlenná rusko-americká kosmická posádka strávila klidnou noc na poškozené orbitální stanici Mir a dnes se bude zabývat přípravou složitých oprav nezbytných po středeční kolizi komplexu s nákladní lodí Progress. Informovala o tom mluvčí ruského střediska pro řízení kosmických letů (CUP). "Michael Foale, Vasilij Ciblijev a Alexandr Lazutkin šli spát ve 20:00 (18:00 SELČ) a kontrolní zařízení ukazovalo, že jejich spánek nebyl až do rána nijak rušen," sdělila mluvčí. Stanice Mir ztratila 30 až 40 procent elektrické energie po středeční havárii, při níž byl poškozen modul Spektr. V souvislosti s tím musela být část zařízení stanice odpojena od napájení proudem.

Američan Foale (40), velitel posádky Ciblijev (43) a palubní inženýr Lazutkin (39) mají dnes ověřit, do jaké míry jsou funkční baterie a pokusí se zvýšit zásoby kyslíku. Pokud budou baterie dostatečně nabity, pak to umožní aktivovat některé nyní odpojené systémy, jako například toaletu a skleník.

Do otevřeného kosmu mají vystoupit dva ruští kosmonauti, zatímco Foale zůstane na stanici a bude zajišťovat bezpečnost. Zařízení nezbytné k opravám bude dopraveno na Mir nákladní lodí, která by měla odstartovat 5.července. Opravy jsou naplánovány na období mezi 10. a 14.červencem.

Ciblijev vyjádřil určité pochybnosti ohledně chystaných oprav. "Nikdy jsem takovou práci nedělal. Bez přípravy nebude možné tuto práci provést," řekl v sobotu.


Zařízení k opravě Miru připraveno

MOSKVA 30.června (ČTK) - Ruští experti již připravili k opravě poškozené kosmické stanice Mir veškeré potřebné zařízení, které bude ještě dnes letecky dopraveno do Kazachstánu na kosmodrom Bajkonur. Oznámil to novinářům zástupce šéfa mise Vladimir Solovjov.

Potvrdil také, že nákladní loď Progres M-35 s tímto zařízením má z Bajkonuru odstartovat 5.července. S Mirem by se měla spojit 7.července.

Rusko-americká posádka, kterou tvoří Vasilij Ciblijev, Alexandr Lazutkin a Michael Foale, bude mít za úkol opravu slunečních panelů a systému výroby elektrické energie, zatímco hermetické uzavření otvoru proraženého při středeční havárii v modulu Spektr bude svěřeno novému, čerstvému týmu, který by měl nynější posádku vystřídat v srpnu, uvedl Solovjov.


Situace na Miru stabilní, Černomyrdin oceňuje posádku

MOSKVA 1.července (ČTK) - Situace ruské orbitální stanice Mir, která byla minulý týden vážně poškozena po srážce s kosmickou nákladní lodí Progress, je nyní stabilní. Řekl to dnes náměstek ředitele kosmických letů Viktor Blagov.

Ruský premiér Viktor Černomyrdin mezitím v rozhovoru pro agenturu Interfax vysoce ocenil rusko-americkou posádku Miru. Jak řekl, ukázala, že mezinárodní spolupráce ve vesmíru je úspěšná. "Hoši jednali jako jeden tým, bez ohledu na to, jsou-li Rus nebo Američan. A to je dobrý příklad pro budoucnost," uvedl. Viktor Blagov v řídícím středisku kosmických letů u Moskvy novinářům sdělil, že "dnes můžeme učinit jediný závěr - situace na Miru je stabilní". Posádka se podle jeho slov již zcela dostala ze stresu po srážce, k níž došlo 25.června. "Pracují podle plánu, dokonce víc. Spí už normálně," konstatoval.

Blagov dále informoval, že testy ukázaly, že nákladní loď Progress byla ve chvíli, kdy došlo ke kolizi, přetížena. Hned ovšem dodal, že toto přetížení nebylo příčinou nehody. "Skutečné příčiny nejsou ještě známy," poznamenal.

Dále vyzdvihl amerického astronauta Michaela Foaleho, když ocenil jeho aktivitu po střetu při uzavírání průchodu za nebezpečných okolností.

Blagov rovněž novináře seznámil s tím, že posádka je nyní cvičena ke vstupu do poškozeného modulu Spektr, jehož plášť byl při srážce poškozen a v důsledku toho došlo k jeho dekompresi. Tato akce byla stanovena na 11.července. Náhradní termín je 14.července.


Mir má znovu potíže ­ solární panely nedávají dost energie

MOSKVA 3.července (ČTK, DPA, rsk) ­ Další těžká komplikace stihla tříčlennou rusko-americkou posádku na vesmírné stanici Mir, když byla ve čtvrtek nucena odpojit stabilizační systém, aby mohla opravit defektní modul. Situace na Miru tak zůstává podle ruských specialistů kritická, protože komplex stále funguje s omezením energetických zdrojů.

Zpráva o problémech se stabilizačním systémem přišla jen den poté, co se přehřál a vzápětí selhal jeden ze dvou kyslíkových generátorů. Výpadek přístroje byl zřejmě způsoben závadou v chladicím zařízení.

Poté, co ruští kosmonauti Vasilij Ciblijev, Alexandr Lazutkin a Američan Michael Foale museli stabilizační systém odpojit, se ale Mir odklonil od ideálního úhlu ke Slunci, což způsobilo, že solární panely začaly produkovat méně energie. Proto byly použity pomocné rakety k natočení vesmírného komplexu opět do optimální pozice. Podle mluvčí ruského řízení vesmírného provozu je na Miru na takové operace dostatek paliva. Agentura DPA informovala, že ve čtvrtek večer by oprava měla skončit.

Posádka Miru se potýká se závažnými technickými potížemi již přes týden. Minulou středu se stanice srazila s ruskou nákladní lodí Progress M-34, která zanechala v hliníkovém plášti modulu Spektr, jenž je připojen k Miru, asi 2,5centimetrovou trhlinu a vyřadila z provozu čtyři solární panely. Po srážce se elektrické zdroje stanice snížily na polovinu.

Ruské kosmické úřady mezitím potvrdily dohady, že si srážku sami nechtěně zavinili kosmonauti, když nákladní loď Progress M-34 přetížili odpadky a při propojování předimenzovali její pohon.

Lazutkin a Ciblijev se příští pátek pokusí obnovit normální příjem energie, avšak trhlinu po nárazu nemají v plánu zacelit. Potřebné součásti jim do kosmu dopraví nákladní loď Progress M-35, jejíž start z kosmodromu Bajkonur je naplánován na sobotu a která se má s Mirem propojit v pondělí.


Posádka Miru už odstranila poruchu a čeká na Progress

Moskva 6.července (ČTK, zah) - Dramatická situace na poškozené stanici Mir se o víkendu obrátila k lepšímu. Podařilo se nejen odstranit poruchu na solárních panelech, ale především dnes ráno má k Miru dorazit nákladní loď Progress. Ta přiváží materiál potřebný k plnému znovuzprovoznění stanice. Tříčlenná posádka Miru, tvořená dvěma Rusy a jedním Američanem, se dostala do potíží 25. června, kdy nákladní loď při sbližovacím manévru narazila do jednoho z modulů orbitální stanice a prorazila ho. Stanice tak přišla o 30 procent energie a posádka musela omezit spotřebu energie. Během týdne se pak objevilo několik výpadků. Poslední byl zaznamenán ve čtvrtek, kdy byly vyřazeny dočasně solární panely, které stanici dosud zásobovaly energií. Ruští experti tvrdili, že porucha nevyvolává problémy se zásobováním stanice energií, protože sluneční baterie byly nabity na maximum. Členové posádky se nyní údajně cítí dobře, jen jsou poněkud unaveni.


Mir se úspěšně spojil s Progressem

MOSKVA 7.července (CNN, rsk) ­ Ruská orbitální stanice Mir, která se již skoro dva týdny potýká s nedostatkem energie, se v pondělí ráno úspěšně spojila s vesmírnou lodí Progress M-35, jež dva dny předtím odstartovala z kazašského kosmodromu Bajkonur.

Tříčlenná posádka Miru přenesla na stanici tolik potřebné zásoby vody, potravin, kyslíku, paliva a kabely určené k zapojení čtyř poškozených solárních panelů. Podle Ruské kosmické agentury (RKA) se posádka pokusí co nejdříve zapojit sluneční baterie, aby se v komplexu obnovila elektrická kapacita na úroveň před srážkou.

Ruští kosmonauti Vasilij Ciblijev, Alexandr Lazutkin a Američan Michael Foale tentokrát provedli propojovací manévr raději automaticky. Předminulou středu se totiž posádka rozhodla znovu se spojit s nákladní loď Progress M-34 manuálně, avšak při pokusu předimenzovala její pohon a loď plná odpadků vrazila do vědeckého modulu Spektr, v jehož plášti po sobě zanechala 2,5centimetrovou trhlinu. Zároveň podle televize CNN přerušila elektrické vedení do čtyř nových a nejvýkonnějších solárních panelů Miru.

RKA později oznámila, že si kosmonauti způsobili nehodu sami tím, že Progress přetížili odpadky. Během svého jedenáctiletého provozu se Mir spojil celkem se 78 nákladními loděmi a tato spojení byla již považována za zcela rutinní záležitost.

Na Miru došlo však minulý týden v úterý ještě k jedné podivné události, o které americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a RKA informovaly až v sobotu. Posádka zaznamenala, jak z modulu Spektr došlo k záhadnému úniku neznámých vloček a bublin, jejichž původ nebyli vědci s to určit. „Před pěti dny nám posádka řekla, že ze Spektru vypadávají vločky a bubliny," řekl nejmenovaný ruský představitel. Dodal, že se jev již později neopakoval.


Lidové noviny 8.7.1997 Petra Procházková, Moskva, agentura Epicentrum pro LN

Kosmické koráby se spojily

Rusko : Náhradní díly i zubní kartáček jsou na místě
Obrovské napětí vládlo v hlavním sále moskevského kosmického Centra řízení letů včera od časného rána. Přesně v 9 hodin 59 minut místního času se ozval potlesk. Orbitální komplex Mir a nákladní loď PROGRESS M35 se úspěšně spojily ...... Mimořádný počet lidí včetně členů ruské vlády přihlížel včera přímému přenosu celé operace. Před dvanácti dny došlo při podobné akci k havárii. Nákladní loď PROGRESS M34 narazila do orbitální stanice a poškodila její sluneční baterie tak, že dodnes je celý komplex bez 40 procent potřebné energie a část vesmírného objektu, modul SPEKTR , je dehermetizována. Po vzrušených jednáních se odborníci rozhodli pokusit se závady opravit. Pokud by ruští kosmonauti Vasilij Ciblijev a Alexander Lazutkin a jejich americký kolega Michael Foale byli totiž ze stanice Mir evakuováni, celý program za miliardy dolarů by byl definitivně pochován a budoucnost ruské kosmonautiky by se stala více než černou. Úspěch celé včerejší akce záležel na tom, zda se podaří tentokrát spojit nákladní loď PROGRESS s kosmickou stanicí Mir bez komplikací. V Centru řízení letů byli připraveni na jakýkoliv vývoj situace, včetně další havárie a okamžitého dopravení kosmonautů na Zem. Složitá operace se nakonec zdařila, i když včera z kosmu dvakrát vzpomínali Boha. Nejdříve, když se zdálo, že PROGRESS, který se k stanici Mir blížil rychlostí 20 centimetrů za sekundu, opět cíl mine, kdosi zvolal Bože můj a o několik sekund později se s ulehčením ozvalo Sláva Bohu . PROGRESS dopravil kosmonautům potřebné náhradní díly, pitnou vodu, jídlo a především Američanovi hygienické potřeby. Strádal 12 dnů bez zubního kartáčku, o který přišel při poslední havárii. Dnes si ovšem zuby ještě nevyčistí. Z bezpečnostních důvodů bylo rozhodnuto, že dvoutunový náklad bude vyložen až dnes kolem poledne. Nyní má posádka přikázáno odpočívat. Sama oprava dehermetizované části a energetického systému je naplánována na 17. července. Jde o vrcholně složitou operaci. V současnosti je na Zemi ve speciálním bazénu pod vodou imitován stav beztíže a oprava je do detailů nacvičována. Provádět ji budou ruští kosmonauté, Američan bude ve skafandru připraven v malé kosmické lodi, aby byl v případě jakéhokoliv nebezpečí okamžitě evakuován na Zem. Další občan USA má na orbitální stanici vyletět v září. Američané však váhají a definitivní rozhodnutí o pokračování rusko amerického kosmického programu padne až tehdy, kdy bude jasné, že lety jsou bezpečné.


Velitel Miru trpí obtížemi

MOSKVA 14.července ­ Velitel ruské orbitální stanice Mir Vasilij Ciblijev, který se připravuje na riskantní výstup do kosmu a na opravu poškozeného modulu Spektr, má kardiovaskulární potíže. Sdělil to v pondělí novinářům mluvčí pozemního kosmického střediska v Koroljovu u Moskvy. Mluvčí neupřesnil zdravotní potíže, řekl jen, že by neměly ovlivnit plánovaný výstup velitele Miru do otevřeného kosmu k modulu Spektr, který byl poškozen 25. června při srážce s ruskou nákladní lodí Progress.


Opravy Miru odloženy, velitele stanice postihly srdeční potíže

MOSKVA 15.července (ČTK, CNN, rsk) ­ Opravy ruského vesmírného komplexu Mir, jehož posádka po týdnu intenzivních příprav v úterý odpočívala, odložila v úterý Ruská kosmická agentura (RKA) na neurčito poté, co si v pondělí velitel stanice Vasilij Ciblijev stěžoval na kardiovaskulární potíže. Původní termín opravy komplexu RKA stanovila na noc ze 17. na 18. července.

Potíže s Ciblijevovým srdečním rytmem lékaři zjistili poté, co trénoval na rotopedu. „S Ciblijevem to nebylo zrovna ideální, ale jeho srdeční rytmus se stále pohyboval na hranicích jako u obyčejného člověka," řekl jeden z lékařů.

„Když jsem šel v pátek spát, všiml jsem si, že mám nepravidelný srdeční rytmus. Nikdy jsem nic podobného nezažil. Myslím si, že moje problémy vznikly kvůli stresu, který od srážky postupně narůstal a v pátek mě úplně zmohl," řekl Ciblijev. Lékaři se obávají, že náročný výstup do modulu Spektr, v němž vládne vakuum, by mohl Ciblijevův zdravotní stav dále zhoršit.

Životně důležitá oprava ruské orbitální stanice Mir, poškozené koncem června při srážce s nákladní lodí, bude možná odložena až na začátek srpna, kdy na Mir přiletí nová posádka. Řekl to v úterý novinářům ve středisku pro řízení letu v Koroljovu u Moskvy zástupce amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Philip Engelauf.

„Budeme ještě s Rusy jednat o tom, zda je výstup kosmonautů do otevřeného vesmíru naléhavě nutný, nebo zda by mohl být přenechán některé další posádce," odpověděl Engelauf na otázku, zda se počítá s tím, že by americký astronaut Foale mohl při opravě modulu Spektr nahradit nemocného ruského kosmonauta Ciblijeva. Podle Engelaufa však rozhodnutí padne nejdříve do dvou dnů.


Mir zřejmě opraví i Foale

MOSKVA 16.července (ČTK, CNN, rsk) ­ Opravy modulu Spektr, do kterého byla 25. června proražena 2,5centimetrová trhlina, se nezúčastní velitel stanice Mir Vasilij Ciblijev, jak Ruská kosmická agentura (RKA) původně plánovala, ale Američan Michael Foale s Alexandrem Lazutkinem.

Oznámil to ve středu velitel ruského programu kosmických letů Vladimir Solovjov s tím, že termín opravy RKA stanovila na noc z 24. na 25. července.

Podle Solovjova je Foale zjištěním, že do Spektru vstoupí on, potěšen. Dodal, že americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) s tímto řešením souhlasil, ale zároveň oznámil, že se o jeho účasti rozhodne až příští týden.

Ruští lékaři ve středu definitivně zakázali Ciblijevovi, který trpí kardiovaskulárními potížemi, zúčastnit se oprav ve vakuu. U Ciblijeva byla zjištěna srdeční arytmie, jež je údajně důsledkem stresu, kterému byl vystaven od srážky Miru s kosmickou lodí Progress M-34.

Předtím se Foale musí zúčastnit několika cvičných výstupů ve skafandru do spojovacích chodeb stanice Mir, kde bude nacvičovat opravu energetických systémů komplexu. První cvičení by se mělo uskutečnit 21. července.

Kosmonauti budou mít za úkol v modulu Spektr nikoliv spravit trhlinu, ale propojit kabely propojující stanici se čtyřmi nejvýkonějšími solárními panely Miru, které byly během srážky poničeny.

Zatímco nejsou podle RKA v komplexu ohroženy životy, chtějí Rusové panely znovu zapojit před 5. srpnem ­ to je termín, kdy na Mir přiletí další posádka.


Kosmonautova chyba ztížila situaci Miru

Moskva 17.července (Reuter, hug) - V mrazivém tichu oběžné dráhy se včera nečekaně začala psát další kapitola dramatu tříčlenné ruskoamerické posádky orbitální stanice Mir. Komplex pohltila tma poté, co jeden z kosmonautů omylem odpojil důležitý kabel k palubnímu počítači. Systém zajišťující orientaci stanice a solárních článků následně selhal a baterie Miru se kompletně vybily. Přestaly fungovat i některé životně důležité systémy. Kosmonauti se museli uchýlit do záložní rakety Sojuz, kterou mohou v případě nutnosti použít k evakuaci. Modul má samostatné energetické a komunikační vybavení. Po ztemnělé stanici se zatím pohybovali s přenosnými svítilnami. Během dne se pak pokoušeli ručním ovládáním raketových trysek obrátit solární panely směrem ke slunci. Životy tříčlenné ruskoamerické posádky nejsou podle odborníků v ohrožení a o evakuaci se zatím neuvažuje. Kosmonauti mají na opravu několik dní. Pak by se mohl projevit nedostatek kyslíku a nárůst teploty. Odhaduje se, že kyslík by měl stačit na pět následujících dní, teplota a vlhkost vzduchu by měly zůstat v normě dva až tři dny. Podle večerního oznámení ředitele ruských kosmických letů Vladimir Solovjova by už nejtěžší krize měla být překonána. Automatická orientace orbitálního komplexu ke Slunci měla být podle něj obnovena dnes v pět hodin ráno. "Bylo to čistě lidské selhání," prohlásil Solovjov. Který ze tří kosmonautů kabel při přípravě na opravy omylem vytáhl, není jasné a pozemní kontrola se o to podle oficiálních informací ani nezajímala. I před včerejším incidentem upozorňovali odborníci na narůstající únavu kosmonautů a na řadu technických problémů, které bude nutné před plánovanou celkovou opravou provést. "Oprava může být znovu odložena, " varoval jeden americký odborník. Následky včerejšího kolapsu energetických systémů se přidaly ke škodám způsobeným nedávnou kolizí Miru s nákladní raketou. Obavy vzbuzují také zdravotní problémy velitele posádky, Rusa Vasilije Ciblijeva, u kterého se patrně v důsledku stresu a únavy projevila před několika dny srdeční arytmie. Americká NASA včera dala svolení k tomu, aby jediný americký kosmonaut na palubě Miru, Michael Foale, začal s přípravou na riskantní práci v otevřeném kosmickém prostoru, ačkoli se s ním původně nepočítalo. O tom, zda bude moci nahradit nemocného Rusa, může rozhodnout to, zda mu sedne Ciblijevův skafandr, neboť jeho vlastní není na kosmickou vycházku připraven.


První opravy na Miru zřejmě uskuteční až další posádka

MOSKVA 18.července (ČTK) - První opravy v kosmické stanici Mir možná provede až příští posádka, která odstartuje z Bajkonuru 5.srpna, a ne kosmonauti, kteří jsou ve stanici nyní. Potvrdil to dnes ředitel Střediska pro řízení kosmických letů Vladimir Solovjov.

Již ve čtvrtek představitelé ruského Střediska pro řízení kosmických letů oznámili, že oprava na modulu Spektr orbitální stanice Mir, který byl vážně poškozen 25.června při srážce s nákladní lodí Progress, se zřejmě bude muset opět odložit. Odklad oprav, které byly stanoveny na noc z 24. na 25.července, si vynutila nová situace, kdy se ve čtvrtek v noci po chybném odpojení důležitých kabelů změnilo nastavení solárních panelů, které zásobují komplex elektrickým proudem. Baterie se v důsledku toho vybily. Nyní je třeba vyčkat, až se baterie plně nabijí.

Podle Solovjova se kromě toho ještě může změnit složení příští posádky v tom smyslu, že by jejím členem nemusel být francouzský kosmonaut Léopold Eyharts, ale někdo jiný. "Vzhledem k nynějšímu stavu lodi, únavě posádky a k obtížnosti prací, které je třeba uskutečnit, je možné, že by nebylo produktivní, aby opravy dělali tři kosmonauti, kteří jsou nyní ve vesmíru," řekl Solovjov. Kosmonauti, kteří půjdou opravovat modul Spektr, jehož plášť byl při srážce proražen, budou muset pracovat ve skafandrech, protože v modulu nastala dekomprese.

V příští misi, která odstartuje 5.srpna, měli původně být dva ruští kosmonauti a jeden francouzský. Pro Francouze je mnohem zajímavější dělat na kosmické lodi experimenty, než opravy. Opravy musí dělat palubní inženýr, a ne kosmonaut, vysvětlil situaci vedoucí týmu lékařů v řídícím středisku Igor Gončarov.


Systém automatické orientace lodi Mir funguje opět normálně 

MOSKVA 19.července (ČTK) - Systém automatické orientace orbitální stanice Mir byl v noci na dnešek opět uveden do chodu a posádka bude moci dnes odpočívat. Prohlásil to mluvčí Střediska pro řízení kosmických letů.

Od pátečního večera jsou solární baterie, upevněné na jednom ze šesti modulů Kvant-2, opět plně nabity. Kosmonauti vyzkoušeli automatický systém orientace lodi založený na velkých gyroskopech a uvedli ho opět do chodu. Tento systém, který pracuje bez pohonných hmot, umožňuje orientovat orbitální stanici správně směrem ke Slunci.

Práce systému byla přerušena v noci na čtvrtek, když kosmonauti omylem odpojili klíčový kabel. Stanice poté ztratila orientaci vůči Slunci a baterie se kompletně vybily, čímž se celý komplex ocitl bez zdroje elektrické energie. Šlo prakticky o stejně vážnou nehodu, jako byla kolize s nákladní lodí Progress 25.června, při níž byl proražen plášť modulu Spektr. K tomu, aby mohli kosmonauti vrátit lodi správnou orientaci ke Slunci, která umožnila opětné nabití baterií, museli použít vzácného paliva z lodi Sojuz, která je má po skončení mise dopravit na Zem.

Poté, co se solární baterie dnes ráno téměř plně dobily, lze udržovat správnou orientaci stanice pomocí mikromotorů, jejichž rezervy paliva nejsou tak rozhodující. Rusko-americká posádka ve složení Vasilij Ciblijev, Alexandr Lazutkin a Michael Foale, která prožila od červnové kolize na orbitální stanici velmi obtížné období, má mít dnes televizní spojení se Střediskem pro řízení kosmických letů.


Stav kosmonauta Ciblijeva se lepší, oprava Miru až v srpnu 

MOSKVA 21.července (ČTK) - Elektrokardiogram ruského kosmonauta Vasilije Ciblijeva v orbitální stanici Mir ukázal, že zdravotní stav velitele Miru se zlepšuje. Jak dnes sdělila agentura ITAR-TASS, podle shodného názoru lékařů byly jeho srdeční potíže vyvolány stresem a nadměrnou emocionální zátěží. Stanice Mir prodělala v poslední době vážné problémy; vina za některé z nich byla připsána právě Ciblijevovi.

Podle posledních informací nynější posádka Miru - Ciblijev, Alexandr Lazutkin a americký kosmonaut Michael Foale - zřejmě opravu stanice a modulu provádět nebude a výstup do volného kosmu bude ponechán až na příštích kosmonautech Anatoliji Solovjovovi a Pavlu Vinogradovovi, kteří mají odstartovat k Miru 5.srpna. S předpokládanou účastí francouzského kosmonauta Léopolda Eyhartse v této posádce se pravděpodobně nepočítá. V Moskvě se dnes sešli k několikahodinovému jednání šéfkonstruktéři ruského kosmického koncernu Eněrgija, aby se poradili o opravě havarovaného Miru, do kterého v červnu narazila nákladní loď Progress a poškodila jeho sluneční panely. Jurij Semjonov, ředitel koncernu, který je de facto vlastníkem Miru, soudí, že za problémy orbitální stanice a především za poškození modulu Spektr nese vinu posádka orbitální stanice i středisko pro řízení letu, neboť jsou odpovědni za přetížení nákladní lodi Progress M-35. Progress v důsledku přetížení získal jinou dynamiku, než s jakou se počítalo, a narazil do stanice Mir.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zaujal vyčkávací postoj. Podle neoficiálních údajů však odborníci NASA vytýkají ruské straně četné závady na Miru, které znamenají porušení americko-ruské smlouvy o spolupráci v kosmu. Američan Michael Foale v neděli vyjádřil zklamání nad tím, že se nemůže podílet na opravě Miru. "Byl rozčarován, protože se na výstup do volného vesmíru těšil. Je to ale týmový hráč, a proto se s tím smířil," řekla mluvčí skupiny NASA v ruském kontrolním středisku Cathy Watsonová.


V nové posádce na Miru nebude francouzský kosmonaut 

MOSKVA 21.července (ČTK) - Francouzský kosmonaut Léopold Eyharts nepoletí 5.srpna s novou posádkou k havarované ruské orbitální stanici Mir. Rozhodli o tom dnes na poradě v Moskvě šéfkonstruktéři ruského kosmického koncernu Eněrgija. Podle agentury Interfax budou tentokrát tvořit posádku jen dva ruští kosmonauti, kteří také provedou potřebné opravy na stanici a na modulu Spektr.

Do vesmíru tedy začátkem srpna odstartují dva Rusové - Anatolij Solovjov a Pavel Vinogradov, kdežto Eyharts poletí v pozdějším termínu. Podle údajů letového střediska by Eyhartsova účast na této expedici neměla smysl, protože pro francouzské pokusy není kvůli poškozenému modulu Spektr dostatek energie.


Srážku Miru s Progressem zavinilo selhání nového naváděcího systému

(Právo 23.7.1997)

Tomáš Přibyl

V poslední době neuplyne snad ani týden, kdy bychom nezaznamenali informaci o dalších potížích kosmonautů na přesluhující orbitální stanici Mir. Největší ránu však celý program dostal poněkud paradoxně od zásobovací družice Progress M-34, která do komplexu koncem června narazila.

Základní modul stanice Mir byl vypuštěn v únoru 1986, přičemž se předpokládalo, že bude mít pěti- až šestiletou životnost. Ruská kosmonautika však nezískala dostatek finančních prostředků, aby mohla připravit vypuštění základny Mir-2. K Miru se postupně připojovaly vědecké moduly, a právě do laboratoře Spektr loď Progress M-34 narazila.

Podle prvních zpráv kabinu Progress špatně navedli kosmonauti pracující na stanici. Pravda je ale poněkud jiná: Ruská kosmická agentura (RKA) se rozhodla ušetřit na hmotnosti družice Progress 1 a na jejích výrobních nákladech. Proto do ní místo běžného navigačního přístroje Kurs, vyráběného na Ukrajině, instalovala nový ­ lehčí, levnější, jednodušší a ruské výroby.

Progress M-34 měl prověřit možnosti setkávání s pomocí tohoto systému ­ ovšem až na závěr mise, v jejímž rámci byl přes dva měsíce spojen s Mirem. Při zkouškách byl připraven také oblet Miru za pomoci nového přístroje. Přístroj však selhal (podobně jako při předcházejícím testu Progress M-33) a družice se stala neovladatelnou. Poté bezmocní kosmonauti sledovali, jak narazila do slunečních panelů modulu Spektr (v nich zanechala otvor o průměru čtyřiceti centimetrů) a následně i do modulu Spektr, který prorazila.

Z modulu začal třícentimetrovým otvorem unikat životodárný vzduch. Proto kosmonauti odpojili celý modul od ostatních částí stanice a hermeticky jej uzavřeli. Problém byl ovšem v tom, že k uzavření průlezu museli přestříhat spojovací kabely a mezi nimi i kabely s energií. Kvůli tomu stanice přišla o více než čtyřicet procent elektřiny ­ celkem disponuje deseti solárními panely a na modulu Spektr jsou hned čtyři. Navíc panely na Spektru (vypuštěn byl v r. 1995) byly nejnovější, ostatní pracují v kosmu od osmdesátých let.


Nová ruská posádka ukončila na Zemi trénink opravy Miru

Moskva 25.července (ČTK) - Dvanáct dní před plánovaným startem k oběžné stanici Mir dokončila včera příští ruská posádka trénink riskantní opravy havarovaného Miru. Oba kosmonauti, Anatolij Solovjov a Pavel Vinogradov, teď budou mít pár dní volno a příští čtvrtek odjedou na kosmodrom Bajkonur v Kazachstánu, odkud 5. srpna odstartují k Miru.

Kosmonauti se na tuto vesmírnou expedici chystali přes rok. Mají připravený vědecký program, avšak na ten se dostane teprve tehdy, zbudeli jim vůbec nějaký čas po opravě stanice a poškozeného modulu Spektr, uvedla agentura ITAR-TASS. Po vystřídání dosavadní posádky budou muset Solovjov a Vinogradov podniknout pravděpodobně šest riskantních výstupů do volného kosmu, aby opravili modul Spektr, který byl poškozen při srážce s nákladní lodí Progress. Středisko pro řízení letu počítá s některými bezpečnostními opatřeními. V době pobytu obou kosmonautů ve volném vesmíru bude jejich americký kolega Michael Foale v sestupném modulu lodi Sojuz. V případě nebezpečí si ruští kosmonauti bleskově vymění skafandry a za několik minut se připojí k Foaleovi, aby se v modulu dostali do bezpečí na Zemi.

Opravu Miru měla původně provést nynější posádka - velitel Vasilij Ciblijev, palubní inženýr Alexandr Lazutkin a Michael Foale. Vzhledem k jejich vyčerpání však bude tato činnost přenechána až příští posádce. Solovjov se zúčastnil už čtyř kosmických výprav a devětkrát vystoupil do volného vesmíru. Modulu Spektr prý rozumí nejlépe, protože do něj před dvěma roky sám montoval vědecké přístroje. Kvůli náročné opravě Miru musí být experimenty ve stanici na tři nebo čtyři měsíce přerušeny. Z toho důvodu se také nadcházející výpravy nezúčastní francouzský kosmonaut Léopold Eyharts. Ciblijev, který nedávno trpěl srdečními potížemi, a jeho kolega Lazutkin se nyní připravují na návrat k Zemi, který byl stanoven na 14. srpna, tedy o dva týdny dříve, než se původně plánovalo.


Nová posádka Miru na oběžné dráze, starý tým opravuje

MOSKVA 6.srpna (ČTK) - Nová ruská kosmická posádka ve středu v lodi Sojuz TM-26 oblétává Zemi a postupně se přibližuje k churavějící kosmické stanici Mir, kde má provést opravy, na nichž bude záviset budoucnost komplexu. "Všechno pokračuje normálně," řekl ve středu ráno mluvčí ruského střediska pro řízení kosmických letů Valerij Lyndin. Nová posádka je již na své jedenácté oběžné dráze kolem Země," dodal.

Podle slov mluvčí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Kathleen Maligové se kosmonauti Anatolij Solovjov a palubní inženýr Pavel Vinogradov připravují na své setkání s Mirem, které je plánováno na čtvrtek ve 21:03 moskevského času (19:03 SELČ), zatímco nynější posádka pokračuje v opravách kyslíkového systému Elektron porouchaného od minulého týdne.

Dva ruští kosmonauti a jeden Američan, kteří jsou nyní na palubě Miru, používají podle ruských zdrojů kyslíkové generátory na pevné palivo nazývané "svíčky" od té doby, co se jim nepodařilo uvést do provozu Elektron.

Na Miru jsou dva systémy Elektron. Jeden byl přitom odstaven již před měsícem ve snaze zachránit unikající energii. Další generátor přestal fungovat minulý týden. Podle názorů v NASA byla porucha způsobena chybným tlakem regulátoru.

Podle člena vedení kosmického letu Viktora Blagova má posádka dostatečnou zásobu kyslíku v kanystrech, i kdyby se nepodařilo tento kyslíkový systém opravit. Tato zásoba prý vydrží více než dva měsíce. Podle některých zdrojů ale kosmonauti již údajně zásoby z kanystrů používají od pondělka. Další kyslíkový generátor na Miru přitom není nyní přístupný, neboť je umístěn v modulu Kvant-2, který posádka odpojila od napájení, aby zachránila unikající energii, když se orbitální stanice srazila s nákladní kosmickou lodí 25.června, což způsobilo velkou ztrátu energie.

Ve středu ve 13:44 SELČ posádka složená z velitele Vasilije Ciblijeva, inženýra Alexandra Lazutkina a Američana Michaela Foaleho plánuje odpojit nákladní loď Progress, aby připravila místo pro novou posádku.

Nová posádka se opět spojí s Progressem poté, co se Ciblijev a Lazutkin vrátí na Zemi 14.srpna po 185 dnech strávených v kosmu.

Již 20.srpna mají oba kosmonauti otevřít otvor modulu Spektr, který byl poškozen 25.června, a pokusí se znovu spojit kabely, které směřují k solárním panelům. Pokud se to Solovjovovi a Vinogradovovi podaří, pak znovu budou moci napojit Kvant-2 a používat kyslíkový systém a další zařízení.

Tato práce je přitom riskantní. Podle oficiálních zdrojů z kosmického střediska modul, který je nyní odříznut od zbytku Miru, může obsahovat nebezpečné plovoucí chemikálie nebo dokonce úlomky. Protržení skafandru by mohlo znamenat okamžitou smrt. Původně bylo plánováno, že opravy provede nynější posádka. Práce však byla odložena poté, co velitel Miru Vasilij Ciblijev začal mít zdravotní problémy.


Aktualizováno : 19.08.1997

[ Obsah | Mir | Sojuz TM-25 | Sojuz TM-26 ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.