Obsah > Pilotované lety > Gemini > Gemini 11 > Experimenty při letu Gemini 11

M = 1 je označení hlavního úkolu – setkání do konce prvního oběhu. Úkol se podařilo splnit. V okamžiku spojení s cílovým tělesem GATV-11 od startu Gemini 11 uplynula teprve 1 hodina 32 minut a 30 vteřin. Postupně piloti uskutečňili další tři setkání a spojení obou těles. Poprvé v historii letů Gemini řídil kabinu i druhý pilot.

Dalším experimentem byl S-26 (měření poruch ionosféry, vyvolaných letící družicí). Bylo již delší dobu známo, že kosmické těleso zanechává za sebou stopu, obdobnou brázdě za lodí. Při tomto experimentu šlo o to zjistit, zda bude možno využít tohoto jevu pro automatické navádění dvou družic na sebe.

Během první EVA Gordon připevnil filmovací kameru, sejmul detektor kosmického záření (S-9) a spojil obě tělesa třicetimetrovým lanem. Při druhé EVA se Gordon vyklonil ven z otevřených dveří kabiny a po dobu 140 min pořizoval snímky 45 horkých bílých hvězd ve třech souhvězdích (S-14).

Během letu kosmonauti pro kartografy pořídili fotografie zemského povrchu (experiment S-5), pro meteorology fotografie oblačné pokrývky Země (S-6). Pro vědce z U. S. Naval Research Laboratory pořídili 70mm kamerou Maurer pomocí interferenčních filtrů fotografie záření atomárního kyslíku v červené oblasti viditelného spektra u vlnové délky 6300 nm (S-11). Zkoumali také současný vliv beztíže a radioaktivního záření fosforu P na krvinky a plísně (S-4).

Motorem rakety Agena byl proveden korekční manévr, čímž byla dosažena rekordní výška dráhy 1367 km (zůstává rekordem pro lety kosmonautů kolem Země i dosud). Z této výšky pořídili celou sérii snímků Země. Dále sledovali záření atomárního kyslíku ve vysoké atmosféře. Na této eliptické dráze vykonal komplex dva oběhy (202 min) a pak přesně opačným impulsem sestoupil na kruhovou dráhu ve výši 298 km.

Po skončení experimentů oddělil Conrad kabinu od rakety Agena, takže zůstaly spojeny pouze lanem. Kosmonauti zkoušeli stabilizaci tohoto systému a pomalou rotací kolem společného těžiště (s periodou asi 9 min) vytvořili v kabině slabou "tíži" asi 0,0015 g. Pak bylo spojovací lano odstřeleno.

Poprvé v tomto programu bylo provedeno zcela automatické přistání.
Aktualizováno : 20.05.2001

[ Obsah | Pilotované lety | Gemini | Gemini 11 ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.