Obsah > Nepilotované lety > JWST (James Webb Space Telescope)
Start M.označ. Hmotnost Popis
25.12.20212021-130A6500 kg - velký kosmický dalekohled

Kresba dalekohledu JWSTCílem mise JWST je zkoumání vývoje prvních galaxií a hvězd (nejstarších a nejvzdálenějších), studium vzniku a vývoje galaxií, pochopení vzniku hvězd a planetárních soustav, hledání planet a známek života mimo Sluneční soustavu.

JWST je oficiálním nástupcem družicového dalekohledu HST, ale jeho hlavním zaměřením je tentokrát infračervená astronomie (pozorování v oblasti vlnových délek 0,6 až 28 µm, což je výhodné pro sledování velmi vzdálených objektů s velkým rudým posuvem a objektů s nízkou povrchovou teplotou). Dalekohled je pojmenován podle Jamese Webba, ředitele NASA v letech 1961–1968.

Průběh letu

Dalekohled JWST odstartoval 25.12.2021 z kosmodromu Kourou nosnou raketou Ariane 5ECA+ a po cca jednom měsíci letu byl umístěn na oběžnou dráhu kolem libračního bodu L2 soustavy Slunce-Země (cca 1,5 mil. km za Zemí při pohledu od Slunce). Během přeletu k L2 byl JWST postupně rozložen do své pracovní konfigurace. K navedení na dráhu kolem bodu L2 došlo 24.01.2022. Dalších 5 měsíců bude probíhat aktivace a ověřování všech vědeckých přístrojů JWST. Základní pozorovací mise dalekohledu je pak naplánována na 5 let.


Umístění JWST v raketě Ariane 5Konstrukce dalekohledu a jeho vědecké vybavení

Fotogalerie

Tým mise JWSTPoloha libračního bodu L2 systému Slunce-ZeměPostup rozkládání JWST během letu k L2Aktualizováno : 24.01.2022

[ Obsah | Nepilotované kosmické lety | HomePage JWST v NASA | webbtelescope.org ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.